
Kako zaustaviti epidemiju nasilja
Nasilje je postalo globalna epidemija koja pogađa sve slojeve društva. Svakodnevno smo svedoci nasilnih incidenata koji ostavljaju duboke posledice na pojedince i zajednice. Da bismo zaustavili ovu pošast, moramo se udružiti i preduzeti konkretne korake ka izgradnji sigurnijeg i pravednijeg društva.
U ovom blogu istražićemo uzroke nasilja i ponuditi rešenja koja mogu pomoći u njegovom suzbijanju.
Nasilje među mladima
Da li idemo ka krvoproliću zato što tinejdžeri i mlade odrasle osobe sve više ostaju van kontrole? Ako ne preduzmemo nešto po tom pitanju, mnogi stručnjaci predviđaju upravo to. Ovaj problem nije ograničen samo na urbane sredine, već se širi i na manja mesta.
Dakle, suočavamo se sa nacionalnim problemom koji moramo ozbiljno razmotriti. Prvo, potrebno je shvatiti da trenutni napori nisu dovoljni za adekvatno rešavanje problema povezanih sa nasiljem. Zatim, potrebni su posvećenost, vreme i energija kako bi se pronašlo i primenilo rešenje.
Razumevanje uzroka nasilja
Da bismo proučavali bilo koji problem, moramo prvo da budemo svesni zašto taj problem postoji. Dakle, kada znamo uzrok, možemo tražiti i rešenja. Stručnjaci koji se bave tom tematikom, nam mogu dati neke od prvih naznaka uzroka socijalnih stanja. Međutim, u slučaju nasilja može biti teško utvrditi koje su stvari zaista uzroci, a koje su stvari samo slučajno povezane.
Na primer, ako razmotrimo trendove, pronašli bismo da se u poslednjem veku nasilje dramatično povećalo. Isto tako se povećala upotreba pametnih telefona. Međutim, ne znači da korišćenje pametnih telefona prouzrokuje nasilje ili obrnuto samo zato što se povećala učestalost ove dve karakteristike. Zbog toga je potrebna pažljiva analiza kada jednom utvrdimo povezane faktore, kako bismo izvukli zaključke koji su zaista razumni.
Oblici nasilja
Neki faktori uzrokuju određene tipove nasilja, dok drugi faktori mogu biti uzroci mnogih ili čak svih oblika nasilnih činova. Navešćemo različite vrste nasilja koje treba razmotriti.
– Ubistvo
– Samoubistvo
– Napad (često sa oružjem)
– Zlostavljanje supružnika
– Silovanje i seksualni napad
– Zlostavljanje dece uključujući seksualno
zlostavljanje dece
– Zlostavljanje starijih
– Pljačka (krađa direktno od osobe)
– Podmetanje požara
Kao što možete da pretpostavite, svaki od ovih različitih oblika nasilja ima različite uzroke ili “faktore rizika” koji povećavaju verovatnoću da će se takav događaj odigrati.
Poređenje faktora rizika za samoubistvo i ubistvo
U poređenju sa ženama, muškarci su izloženi većem riziku i od ubistva i samoubistva.
Tinejdžeri i mlade osobe ispod 25 godina starosti imaju naročito visok rizik od samoubistva; međutim, izloženi su manjem riziku od ubistva u poređenju sa osobama između 25 i 44 godine starosti.
Nezaposlenost i zloupotreba opojnih supstanci predstavljaju faktore rizika za izvršavanje i samoubistva i ubistva.
Ozbiljne fizičke bolesti predstavljaju faktore rizika za samoubistvo, ali obično nisu povezane sa ubistvom.
Bez obzira na zakone za kontrolu oružja, nedostatke naših službi za mentalno zdravlje ili kako rešavamo političko, obrazovno ili zakonsko zlostavljanje dece i supružnika, kao društvo moramo rešavati faktore rizika za nasilje što je više moguće. Kao pojedinci, možemo odmah početi da promovišemo nekoliko faktora koji će drastično smanjiti nasilje u našoj zemlji, kako pojedinačno tako i kolektivno.
Šta prvo učiniti?
Prvo, izbegavajte sve zabranjene narkotike i lekove koji menjaju svest, osim ako nisu apsolutno neophodni. Drugo, prihvatite zdrave vrednosti i budite sigurni u njih. Treće, provodite slobodno vreme u aktivnostima koje izgrađuju vaš karakter, umesto u onima koje potkopavaju vaše vrednosti.
Izbegavanje supstanci koje menjaju svest
Efekti droga koje menjaju svest povećavaju verovatnoću nasilnih aktivnosti. Drugo, zavisnici često vrše zločine kako bi obezbedili sredstva za drogu, što može dovesti živote u rizik. Treće, „biznis od droge“ vredi milijarde i nasilne smrti mogu nastati kao rezultat suočavanja sa proizvodnjom, prodajom ili distribucijom droga.
Iako ne postoji nacionalna statistika koja bi nam dala tačan procenat ubistava povezanih sa industrijom zabranjenih droga, istraživanja u Njujorku i Majamiju ukazuju da je najmanje 20% svih ubistava u tim gradovima povezano sa upotrebom droge.
Konzumiranje alkohola
Alkohol je ključni faktor među uzrocima nasilnih smrti. Mnoga istraživanja su pokazala da je oko 50% žrtava i izvršilaca nasilja pod uticajem alkohola. Alkoholizam se navodi kao druga najčešća mentalna bolest povezana sa samoubistvom, odmah iza depresije.
U vezi sa seksualnim zlostavljanjem dece, alkohol je prisutan u 19% do 70% napada. Ove statistike pružaju snažan argument za potpunu apstinenciju od alkohola i zabranjenih droga ako je osoba zabrinuta da bi mogla biti žrtva ili izvršilac nasilnih dela.
Zloupotreba lekova
Mnogi lekovi koji se prepisuju takođe imaju efekte izmene svesti. Bez obzira da li je to valijum, ativan, ksanaks, kodein, lortab, perkocet ili čitav niz manje poznatih lekova, mnogi agensi kojima pribegavamo zbog bola, ili nelagodnosti mogu štetiti mentalnoj bistrini.
Trebalo bi da posmatramo te lekove kao uzrok problema, a ne rešenje. Kratkoročna upotreba nekih od ovih agenasa može biti opravdana u određenim slučajevima. Međutim, ako redovno koristite bilo koje lekove koji menjaju svest, trebalo bi to da posmatrate kao znak da vam je potrebna dodatna pomoć.
Prihvatite razumne vrednosti
Čak i standardni medicinski udžbenici, kada govore o zločinima, fokusiraju se na pitanja vezana za vrednosti i duhovnost. Na primer, dr Donald Balaban, kada opisuje faktore rizika za izvršenje ubistva ili postajanje žrtvom, navodi tri specifične oblasti psihosocijalnih nedostataka. Posebno ističe “nedostatak tradicionalnih sistema potpore (kao što su porodica i religijske institucije)”, “nedostatak moralne svesnosti” i “nedostatak osećaja identiteta”.
Zabrinutost zbog nedostatka moralne svesnosti pogađa mnoge osobe. Mnogi veruju da naša zemlja prolazi kroz veliki pad morala, što stvara uslove za nasilna dela.
Šta radimo u slobodno vreme?
Bez obzira na to da li govorimo o upotrebi droga ili vrednostima uopšte, važno je razmotriti uzroke koji utiču na te oblasti. Mnogi veruju da najveći uticaj na naše vrednosti imaju osobe sa kojima provodimo slobodno vreme i aktivnosti kojima se bavimo tokom tog vremena.
Fokusirajmo se na dve od najčešćih slobodnih aktivnosti u našem društvu. One mogu biti među najopasnijima, ali su toliko poštovane i prihvaćene da lako mogu navesti ljude da padnu pod njihov uticaj. Prvi od tih uticaja je televizija.
Opasnosti gledanja televizije
Razmotrimo jedan primer: TV reklame namenjene deci. Prosečno dete posveti mnogo pažnje reklamama, gledajući više od 20.000 reklama godišnje. Oko dve trećine tih reklama su za hranu, obično bogatu šećerom. Nema sumnje da strategija reklamiranja deluje.
Istraživanje je pokazalo da predškolska deca pokušavaju da utiču na svoje roditelje približno svaka dva minuta, tražeći prvenstveno slatkiše i zašećerene pahuljice. Ako reklamiranje utiče na naše odluke o kupovini, logično je da će naše moralno procenjivanje biti pod uticajem vremena provedenog u gledanju slika prikazanih pre i posle reklama. Da li je potrebno naglašavati posledice gledanja nasilja ili scena seksa?
Inače, mnogi stručnjaci primećuju da osobe koje su počinile nasilne zločine, poput ubistava ili silovanja, često imaju sklonost ka gledanju pornografije i nasilnih filmova.
Uticaj medija na nasilje i neodgovorni roditelji
Prvenstveni štetni efekti nasilja na televiziji dolaze od onoga što gledamo kao mala deca. Međutim, ono što gledaju tinejdžeri i odrasli takođe ima svoje efekte. Kasne adolescentske i rane tinejdžerske godine predstavljaju posebno vreme povećanog rizika. Jedan od razloga za to je što mnogi u ovom dobu imaju preteranu količinu slobodnog nenadgledanog vremena.
Današnji roditelji, često fokusirani na sticanje materijalnog bogatstva, zanemaruju da obezbede zdrave aktivnosti za svoju decu. Iako postoje roditelji koji se suočavaju sa stvarnim finansijskim problemima i moraju mnogo da rade, većina dece koja su prepuštena sama sebi dolazi iz materijalno obezbeđenih porodica. Bez obzira na finansijsku situaciju, deca uvek moraju biti nadgledana i usmeravana.
Kako kontrolisati uticaj televizije
Nisu svi roditelji voljni da dozvole televizijskom obrazovnom uticaju da prodire u njihove domove. Neki žele da doprinesu zaustavljanju tog štetnog faktora. Šta takav roditelj može da učini? Jedan korak je jednostavno isključivanje televizora . Međutim, trajnije rešenje može biti izbacivanje televizora iz kuće. Možete blokirati određene kanale ako baš ne možete bez televizije. Danas je to jednostavno.
Neki će se pitati: “Kako saznajete šta se dešava u svetu bez televizije?” Veoma jednostavno. Postoji mnogo izvora vesti koji su daleko informativniji i objektivniji od televizijskih vesti. Novine, dnevni i nedeljni časopisi, veb sajtovi. To je daleko bolja i potpunija informacija od plitkih izveštaja televizijskih vesti.
Zajedničkim snagama protiv nasilja
Nasilje će opstati ako se ne izvrše drastične promene. Ovde nije definisan celokupan opseg problema, niti da opisane sve neophodne promene za potpuno rešavanje ovog društvenog problema. Međutim, verujem da možemo mnogo učiniti kako bismo pomerili težište od rastućeg problema nasilja ličnom posvećenošću na tri zadatka koja su naznačena na početku teksta
Izbegavanje supstanci koje menjaju svest, uključujući alkohol.
Preispitivanje vrednosti i usvajanje visokih moralnih principa.
Biranje zdravih aktivnosti koje istinski izgrađuju karakter u slobodno vreme
Uz posvećenost svih nas ovim zadacima, možemo preokrenuti trenutni trend povećanog nasilja i zaustaviti njegovu plimu.
Napomena: Informacije sadržane na ovom sajtu služe isključivo u edukativne svrhe. Nisu namenjene za dijagnostikovanje, lečenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Pre nego što primenite bilo koji savet ili informaciju sa ovog sajta, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom ili drugim kvalifikovanim zdravstvenim radnikom.