Prirodna medicina
    Kako očuvati imuni sistem: Faktori, posledice i prirodno lečenje

    Kako očuvati imuni sistem: Faktori, posledice i prirodno lečenje

    Dobar imuni sistem je ključan za zdravlje, dok njegov poremećaj može dovesti do autoimunih bolesti, imunodeficijencija i drugih zdravstvenih problema.

    Imuni sistem je odgovoran za borbu protiv infekcija. On to čini uz pomoć odbrambenih mehanizama protiv bakterija. Njegova antitela i antitoksini prepoznaju strana tela i šalju bela krvna zrnca da ih napadnu. Kada je imuni sistem oslabljen, čovek teže izlazi na kraj sa Apš-tajn-Bar virusom, kandidijazom, alergijama na hranu, artritisom, multipl sklerozom, rakom, itd. Tada infekcije lakše nastaju. Čovek je tada skloniji prehladama, infekcijama i virusima.

    Poremećaj imunog sistema

    Postoje dve vrste poremećaja imunog sistema: prva vrsta je slabost imunog sistema kada telo nema dovoljno odbrane da se suprostavi određenom patogenu, te ga bolest preuzima. Sida i kandidijaza su primer za ovo. Dok drugu vrstu predstavlja preterana reakcija imunog sistema, kada je telo veoma osetljivo na antigene (alergije) ili kada napada sopstveno tkivo (multipla skleroza).

    U autoimune poremećaje spadaju najrazličitija stanja, od reumatoidnog artritisa pa sve do oboljenja bubrega. Stalan stres, hronične alergije i infekcije mogu značajno oslabiti imuni sistem. Medicinski lekovi, poput kortizona, prednizona i
    hemioterapije, uzrokuju imunodepresiju! Čuvajte ih se!

     Tiroidna žlezda je najviše pogođena slabljenjem imunog sistema. Ona je veoma važna, jer stvara tzv. T-ćelije pomagače.

    Faktori koji oslabljuju imuni sistemi njihove posledice

    Dugotrajan stres, izlaganje toksičnim hemikalijama i zračenje mogu da oslabe imuni sistem. Teže infekcije mogu biti i uzrok i posledica oslabljenog imunog sistema. Alergije, koje su rezultat poremećaja imunog sistema, često prate teže slučajeve reumatične groznice, hepatitisa, mononukleoze i drugih akutnih virusnih i bakterijskih oboljenja. Nedostatak odmora predstavlja još jedan uzrok.

    Uzrok može biti i nedostatak određenih hranljivih sastojaka. Pojedini stručnjaci za prirodno lečenje smatraju da se svaka vrsta infektivne bolesti može okarakterisati kao problem sa imunim sistemom.

    Uticaj štetnih supstanci i zagađenja na imuni sistem

    Uzimanje aspirina može bit povezano sa Rejovim sindromom, astmom, rođenjem bebe sa malom težinom i defektima pri rođenju. Meso može sadržati hormone, antibiotike i bakterije koje mogu izazvati bolesti. Alkohol, nikotin, kofein, čokolada i ishrana sa dosta šećera slabe imuni sistem. Zagađenje vazduha je još jedan problem (idite iz gradova!). Narkotici  su takođe još jedan od uzročnika.

    Prirodno lečenje

    Jedite što više svežeg voća i povrća. Odgovarajuću dozu proteina uzimajte iz povrća, a ne iz mesa. Konzumirajte  brokoli, prokelj, kupus, crni luk, beli luk i sličnu hranu. Jedite cela zrna žitarica, orašaste plodove i mahunarke. Nemojte jesti rafinisanu hranu. Živite uravnoteženim načinom života, u dovoljnoj meri se izlažući suncu i vazduhu, i imajući dovoljno odmora.

    Naročito su korisne namirnice bogate vitaminom A (sok od šargarepe), koje su zajedno sa vitaminom C možda najvažniji vitamini za imuni sistem. Esencijalne masne kiseline (kao one u lanenom semenu), kao i namirnice bogate vitaminima B i E su od velike koristi. U imunostimulišuće bilje spadaju: koren ehinacee, maslačak, crvena detelina, beli luk i lucerka.

    Napomena: Informacije sadržane na ovom sajtu služe isključivo u edukativne svrhe. Nisu namenjene za dijagnostikovanje, lečenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Pre nego što primenite bilo koji savet ili informaciju sa ovog sajta, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom ili drugim kvalifikovanim zdravstvenim radnikom.

    Ostavite odgovor

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *