Lekovite biljke
Kantarion: Od Drevnih Lekara do Moderne Medicine

Kantarion: Od Drevnih Lekara do Moderne Medicine

Kantarion je biljka za koju su svi čuli. Njegova dobra reputacija se proteže kroz vekove i kontinente. Iako porodica Hypericum obuhvata preko 400 vrsta, najvredniji je Hypericum perforatum.

Pre više od 2000 godina, koristili su ga Galen, Dioskorid, Hipokrat i Plinije za lečenje rana, čišćenje organizma, izbacivanje crevnih parazita, kod menstrualnih tegoba i ujeda zmija. Metod koji se često koristi i danas, potiče iz tog perioda. Osušeni cvetovi se potope u maslinovo ulje, stave na toplo i svetlo mesto, i nakon tri do četiri nedelje ulje postane crvenkasto.

Zbog ove transformacije, kantarionu su pripisivana mistična svojstva. Verovalo se da ova biljka može da otera demone, što je utkano i u njen naučni naziv: “hyper” znači preko, a “eikon” prikaz ili utvara – biljka koja rasteruje zle sile. “Perforatum” se odnosi na izgled lista, koji je perforiran.

Kantarion i koža

Jedna od najranijih upotreba kantariona je za tretiranje kože, posebno kod povreda, opekotina, iritacija i rana. Naučno je dokazano da kantarionovo ulje, napravljeno potapanjem cvetova u maslinovo ulje, ima izuzetna lekovita svojstva. Flavonoidi i hipericin u kantarionu pokazali su veliku moć zaceljenja u ovom obliku, za razliku od etanolskog ekstrakta.

Upotreba melema od kantariona pozitivno utiče na ožiljke, uključujući i one od carskog reza. Osim što smanjuje ožiljke, kantarion ubrzava zarastanje rana i sprečava bol i iritacije.

Kantarion je dokazano efikasan u lečenju jedne od najtežih kožnih bolesti – psorijaze. U studiji gde je melem od kantariona primenjivan dva puta dnevno na jedan deo tela, dok je neutralna krema korišćena na drugi deo, površina tretirana kantarionom pokazala je vidno poboljšanje u pogledu crvenila, ljuspanja i zadebljanja kože. Takođe je efikasan i kod dijabetičkih rana. Štaviše, njegova moć je dalekosežna: hipericin se pokazao izuzetno efikasnim i kod karcinoma kože.

Kantarion i organi za varenje

Kantarion je  efikasan protiv brojnih bakterija i virusa, uključujući virus gripa i leukemije. Moderna istraživanja su pokazala da je ova moćna biljka efikasna protiv gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterija, jednako kao antibiotici Ceftazidim i klavulanska kiselina. Ekstrakt kantariona je vrlo efikasan protiv bakterija Escherichia coli i Staphylococcus aureus, a pokazao je i snažno gastroprotektivno dejstvo – štiti od nastanka čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, sprečava nastanak nabora i lezija na sluzokoži, te deluje kao inhibitor protonske pumpe poput Omeprazola.

Hemoroidi su još jedan neprijatan poremećaj koji pogađa debelo crevo, odnosno donji deo rektuma i anusa. Zapisi o njima postoje na staroegipatskim papirusima još iz 1700. godine pre naše ere, kao i u delima drevnih persijskih lekara, uključujući Avicenu. Oni su još tada prepoznali da je za lečenje upaljenih hemoroida potrebna biljka sa protivupalnim, analgetskim i vazodilatornim svojstvima. Na osnovu tih drevnih zapisa, moderna istraživanja su potvrdila ulogu kantariona u lečenju upaljenih hemoroida.

Antiinflamatorno dejstvo kantariona smiruje upale krvnih sudova u hemoroidima, dok njegove zaceljujuće moći umiruju sluzokožu i sprečavaju dalje iritacije, svrab i bol. Studije su pokazale da je dejstvo kantariona jače od analgetika indometacina, što ga čini čestim sastojkom melema za hemoroide.

Neprijatelj depresije

Jedno od čestih stanja današnjice na koje kantarion, odnosno hipericin, uspešno deluje je depresija. Prva istraživanja su pokazala da kantarion ima pozitivno dejstvo na osećaj tuge, krivice, letargije, nesanice, manjka energije i suicidalnih misli. Kasnija istraživanja su otkrila da, pošto depresiju uzrokuje manjak neurotransmitera, hipericin uspešno reguliše nivo dopamina i pomaže rad drugih neurotransmitera, uključujući i GABA – gama aminobuetrnu kiselinu i benzodiazepine.

Kantarion ima efekat sličan diazepamu. Osim što pomaže osobama koje pate od depresije, kantarion može biti veoma koristan ženama koje ulaze u menopauzu. Promene raspoloženja, bezvoljnost, manjak samopouzdanja i nesanica su neki od napornih simptoma ovog prelaznog perioda. Kantarion se pokazao kao efikasan u ublažavanju valunga, naleta vrućine i preznojavanja.

Napomena: Informacije sadržane na ovom sajtu služe isključivo u edukativne svrhe. Nisu namenjene za dijagnostikovanje, lečenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Pre nego što primenite bilo koji savet ili informaciju sa ovog sajta, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom ili drugim kvalifikovanim zdravstvenim radnikom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *